Sevginizi karneye bağlamayın

Cuma günü başlayacak olan yarıyıl tatili beraberinde karne stresini de getirdi. Velilerin karnesinde zayıf olan çocuklarına karşı nasıl davranması ya da davranmaması gerektiği hakkında sorularımızı yönelttiğimiz Selin Kara öncelikle her çocuğun kendine has bir duruşunun olduğunu ve hiçbir çocuğun bir diğeri ile kıyaslanamayacak kadar değerli olduğunu belirtti.
AİLE BAŞARISIZLIĞI PAYLAŞMALI
Başarısız karneyle sonuçlanan bir ders yılının sadece öğrencinin sorumluluğunda olmadığını savunan Kara, ailenin bu başarısızlığı paylaşması gerektiğini söyledi. Ailelere ‘’Neden böyle oldu? Burada benim bir hatam olabilir mi? ‘’ sorularına cevap aramasını öneren Kara’ ya göre öncelikle çocuğa verilen sevginin başarıyla bir ilgisi olmadığı hissettirilmeli.
RESİM YAPMAK DA BAŞARI
Akademik başarının önemli olduğunu; fakat her şey olmadığını sözlerine ekleyen Kara ‘’Çocuk sözel ya da sayısal derslerde başarısız olabilir. Bu durum onun hayatta hiçbir şey başaramayacağını göstermez. Resim, müzik, oyunculuk gibi görsel ve işitsel sanatlarda herkesten daha başarılı olabilirler. Önemli olan çocuğun ilgisini anlamak ve çocuğu yönlendirmek.’’ dedi.
TATİLE DEVAM
Başarısız bir karnenin çocuğun tatilini kötü ya da ders çalışarak geçirmenin bir nedeni olmadığını, aksine söz verilen şeylerin yerine getirilerek önceden yapılan planlar doğrultusunda tatil yapmasını vurgulayan Selin Kara ‘’Tatil sürecinde çocuğa öncelikli olarak kazandırılması gerekenlerden biri kitap okuma alışkanlığıdır. Bu alışkanlığı edinen çocukta derste anlatılanı kavrama becerisi artacaktır. Çocuk kitap okumaktan ısrarla kaçınıyor ise aile de buna katılarak kitap okuma seansları yaratabilir. Çocuk aileden gördüğü şeyi yapmakta zorlanmayacaktır.’’ diyerek ailenin çocuğa karşı olan tutum ve davranışlarında tutarsız olmamasını söyledi.
(Güleycan YAKA)