YALAN SÖYLEME

Ailelerin aşırı kontrolcü tutumları çocukları yalan söyleyerek bu baskıdan kurtulmaya itmektedir.(Ödevini yaptın mı? Sorusunu duyan çocuk yapmasa bile yaptım diyerek bu durumdan kurtulmaya çalışır. Oysa az sonra ödevlerini kontrol edeceğim  , yapamadığın sorular varsa birlikte çözelim ) gibi bir yaklaşımı duyan çocuk hem ödevden kaçışın olmadığını anlar hem de yalana başvurmak zorunda kalmaz.

Bazen de  günlük hayatta söylediğimiz pembe yalanları örnek alan çocuklar yalan söyleme  davranışını normal  görürler. (Bunu aldığımızı sakın babana söyleme , bunu annen duymasın) gibi telkinler çocuğa gerektiğinde yalana başvurabileceği izlenimi verir.

Çocukların kendini kabul ettirmek yada dikkat çekmek içinde yalana başvurdukları görülmektedir.Bu durum daha çok diğer çocuklarla kıyaslanan yada başaramayacakları şeyler istenen çocuklar da görülür. Ailelerin çocukları yalana yönlendirmemek için kesinlikle kıyaslama yapmamaları ve onları koşulsuz sevdiklerini her fırsatta hissettirmeleri gerekmektedir.